free web hit counter

Klasyfikacja koszul męskich i damskich

W historii mody można zrobić kilka rozróżnień jeśli chodzi o rodzaje dostępnych na rynku koszul. Pierwszy podział warto zrobić ze względu na sposób kroju koszuli. Drugi ze względu na jej aspekt funkcjonalny. Do pierwszej kategorii można zaliczyć koszulę taliową oraz koszulę ze stójką. Sposób kroju koszuli niejednokrotnie jest determinowany jej aspektem użyteczności (miejsca i sytuacji podczas których będzie noszona), ale i aspektami estetycznymi (również aktualne trendy mody). Do drugiej kategorii można zaliczyć koszule sportowe, wizytowe czy firmowe. Można powiedzieć, że życie wymusiło na kreatorach mody dostosowanie strojów do potencjalnych sytuacji, które mogą się zdarzyć w życiu człowieka. A więc wymyślono strój wizytowy, sportowy, służbowy, wieczorowi itd. Poniżej pokrótce scharakteryzuję cechy charakterystyczne wybranych strojów koszulowych.

Koszula taliowa – tego typu koszule, czy bluzki koszulowe charakteryzują się dopasowaniem do tali, osoby ją noszącej. Efekt dopasowania krawcy mogą uzyskać dzięki odpowiedniemu skrojeniu formy koszuli, poprzez system zakładek jak i również poprzez pasek ściągających, czy gumki wszyte w koszulę.

Koszula wizytowa– jeśli chodzi o koszulę męską, charakteryzuje się przeważnie klasycznym krojem. Może być produkowana zarówno z kołnierzykiem albo ze stójką. Uszyta jest z dobrego gatunkowo materiału i przeważnie występuje w stonowanym kolorze. Materiał na koszulę niejednokrotnie jest zdobiony delikatnym wzorem. Jeśli chodzi o damską koszulę wizytową, to pod tą nazwą występuje cały szereg koszul i bluzek, o których charakterze wizytowym decyduje raczej ogólny wygląd. Jeśli chodzi o elegancję to w przypadku strojów kobiecych panuje znacznie większa dowolność w przypadku kroju stroju.

Koszula ze stójką- stójka jest niejako alternatywą dla klasycznego kołnierzyka. Ta forma kołnierzyka zwalnia z obowiązku noszenia krawata. Powszechnie uznaje się że koszule ze stójką są niemniej szykowne i eleganckie od tych tradycyjnych z kołnierzykiem.

Koszula sportowa-tego typu koszule są wzorowane na strojach sportowych, ale jest to również potoczna nazwa koszuli noszonej na co dzień, do dżinsów czy innych mniej zobowiązujących strojów.


Leave your own comment

Comments RSS Subscribe to the Comments RSS.
Trackback Leave a trackback from your site.
Trackback URL: http://www.koszule.tdnet.com.pl/2010/09/klasyfikacja-koszul-meskich-i-damskich/trackback/